Tehnologija
Smola za livenje Brant SE18.00.00 - kako se pravilno koristi
SE18.00.00 je visoko providna epoksidna smola namenjena za izlivenje u kalupe radnih ploča i dekorativnih elemenata velike debljine.
Priprema obrasca
Kalupi za izlivenje mogu biti izrađeni od aluminijuma, plastike, gume, silikona, iverice ili drveta. Budući da je smola vrlo tečna, između zidova i osnove kalupa ne sme biti praznina. Ako je kalup napravljen od tvrdog materijala, njegova unutrašnja površina može se tretirati voskom ili drugim anti-lepljivim materijalom radi lakšeg uklanjanja očvrsle smole - ali samo ako u budućnosti ne planirate da proizvod pokrijete lakom. Ako je planirano naknadno nanošenje laka, kalup za izlivanje može biti od pleksiglasa (smola ne reaguje sa pleksiglasom i izlivanje će biti lako ukloniti iz kalupa čak i bez upotrebe sredstva za otpuštanje).
Mešanje smole sa učvršćivačem
Mešanje smole sa učvršćivačem mora se izvršiti masenom metodom, u sledecoj razmeri: 100 masenih delova smole SE18.00.00 i 33 masenih delova učvršćivača HS18.00.00.
Priprema izlivenih predmeta
Ako planirate izlivati porozne predmete, poput drveta, prvo ih morate premazati poliuretanskim ili akrilnim temeljnim premazom. Ovaj postupak je neophodan kako bi se smanjilo ispuštanje vazduha tokom procesa izlivanja, koji može biti u porama drveta. Za ovaj zadatak savršen je izolacijski premaz BP70.00.00 koji se nanosi četkom. Vrlo je važno pričekati dok se izolant/ prajmer potpuno ne osuši.
Da biste sprečili plutanje predmeta koji se izlivaju, preporučuje se da ih pre izlivanja učvrstite u kalupu (lepite, pričvrstite stezaljkama, instalirajte dodatnu težinu na vrhu itd.).
Sipanje smole u kalup
Smolu treba kontinualno sipati u kalup, po mogućnosti na jednom mestu - sama će se proširiti.
Uklanjanje vazdušnih mehurića iz ispune
Da biste olakšali oslobađanje vazdušnih mehurića iz smole, možete koristiti građevinski fen, ali važno je da ne zagrevate smolu iznad 35-40 stepeni Celzijusa.
Da biste smanjili količinu mehurića u smoli nakon mešanja, možete koristiti i komoru za vakuumsko odzracivanje. Princip rada takve komore može se videti na sledećem video snimku: